Punkt widzenia

Byłam dziś na wykładzie Marii Rotkiel, organizowanym przez Zwierciadło w Galerii Malta. (na marginesie, ale z braku takiegoż w nawiasie: Pani Maria zwana jest – przynajmniej przez Kozaczka – Angeliną Jolie polskiej psychologii. Potwierdzam :D. Pani Mario, googlowaliśmy Panią na przerwie, szukając informacji o Pani wieku – nijak nie mogliśmy zmieścić tych wspomnianych dwudziestu lat doświadczenia zawodowego w Pani twarzy). Wykład nam się bardzo podobał, ale ja chciałam tylko o tym, o czym Pani Maria wspomniała, a co uruchomiło mi szerszą refleksję:

Wykładowca, który przekonany jest o tym, że jest świetny, widząc osobę wychodzącą z sali, pomyśli o niej, że idzie do toalety. Natomiast wykładowca, który ma wątpliwości co do swojej świetności, pomyśli, że ta osoba się znudziła.okulary

Każdy z nas interpretuje. Wciąż, wszystko. Dopowiadamy, dopisujemy historie, przypisujemy intencje. Rzadko sprawdzamy, czy mamy rację. ,,Czy to, że nie chcesz się dziś spotkać, nie wynika z tego, że ostatnio zwróciłam ci uwagę?”. Nie, częściej uznajemy, że nasze domysły są słuszne. A ona po prostu wciągnęła się w książkę i marzy tylko, żeby doczytać do końca. Domysły prowadzą do nieporozumień.

Od czego zależy to, jakie historie dopowiadamy? Od tego, co przeżyliśmy. Od tego, jak o sobie myślimy. Od tego, co o sobie usłyszeliśmy od ważnych osób.okulary

Każdy z nas ma swoje okulary, upaćkane swoimi doświadczeniami. Każdy z nas w swój specyficzny sposób widzi otaczający nas świat. Po swojemu interpretuje.

Pamiętajmy, że nosimy okulary. Że to nie świat. To nasz punkt widzenia.

Jak mówi Łona:

kiedy bronisz prawdy mając ją za jedynie prawdziwą,
ty bądź uprzejmy mieć wątpliwość;
i gdy już wierzysz, że twoja perspektywa jest jedyną perspektywą,
ty bądź uprzejmy mieć wątpliwość

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s