Święta to czas radości, ale i samotności

15713251_10210274482006199_1753970529_nMiałam przyjemność rozmawiać z Agnieszką Piątek z Gazety Średzkiej na temat przeżywania Świąt. Rozmowa ukazała się w świątecznym dodatku do aktualnego wydania.

  • Święta to czas radości.. Tak przynajmniej powinno być. Tymczasem coraz więcej osób twierdzi, że nie czuje świątecznego nastroju, a wręcz nie lubi świąt. Zmęczeni codziennymi problemami, przygotowaniami do świąt zgubiliśmy gdzieś „ducha Świat Bożego Narodzenia”?
  • W pogoni za ideałem „świątecznej atmosfery” zawsze będziemy rozczarowani, jeśli skupimy się tylko na materialnym aspekcie Świąt i zapomnimy o najważniejszym, czyli  ich duchowym wymiarze  oraz spędzaniu czasu z najbliższymi i przyjaciółmi. Stres związany z przygotowaniami bardzo często zabiera nam całą radość tych Świąt. Za dużo zakupów, za dużo porządków, za dużo jedzenia. Kto jeszcze, oprócz osób przemęczonych przygotowaniami, nie lubi Świąt? Grinch? Z Grinchem było tak, że nienawidził Świąt i chciał pozbawić mieszkańców miasteczka wszystkiego, co się ze Świętami kojarzy. Okazało się, że kiedy był mały, sąsiedzi dokuczali mu i Grinch odsunął się od ludzi. Są takie Grinche pośród nas. Święta to czas bliskości z rodziną, wesołej, pełnej czułości bliskości. Wtedy osoby, które nie mają takich relacji z bliskimi mogą czuć się poirytowane lubsmutne, że ,,im się tak nie udało”. Mogą mieć też wrażenie, że wszyscy wokół mają tak ,,rodzinnie”, co dodatkowo powoduje poczucie wyobcowania. Takie osoby mogą się czuć przytłoczone przez ,,świąteczność”, która nie jest dla nich dostępna, bronią się więc przed tym uczuciem wycofując się, obśmiewając, negując.
  • Święta to wyjątkowy czas, w którym brak towarzystwa odczuwa się wyjątkowo boleśnie. Dla osób samotnych to czas na smutek, pustkę i rozpamiętywanie własnej samotności. . Jak radzić sobie z samotnością w święta? 
  • To pytanie przywodzi mi na myśl Scroodga z ,,Opowieści Wigilijnej” Dickensa. Jego samotność w Święta były efektem jego wyborów, ponieważ swoim priorytetem uczynił pieniądze i ich zdobywaniu poświęcał swoją energię. Według badań podstawową wartością, która wiąże się z poczuciem szczęścia, są bliskie relacje z innymi. Kiedy więc całe życie wspinamy się na szczyt z napisem ,,władza” lub ,,pieniądze”, to prędzej czy później, zwykle później, dostrzeżemy, że ,,to nie ta góra”. Nie ta, na której szczycie jest szczęście.

Jest jednak wiele osób samotnych nie z własnego wyboru, ale dlatego, że tak im  się życie ułożyło. Jeśli nie mamy rodziny lub nie chcemy z nią spędzać tego czasu, możemy zwrócić się do swojej ,,rodziny z wyboru”, czyli przyjaciół. ,,Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”. Przyjaciele są bardzo ważni w życiu, mogą zastąpić bliskie relacje rodzinne.

  • Samotnym można też być wśród najbliższych. Jak w takiej sytuacji radzić sobie z samym sobą? Jak nie popsuć świąt najbliższym, którzy potrafią czerpać radość ze spotkania przy świątecznym stole?
  • Jeśli nie będziemy dbali o relacje przez cały rok, to Święta nie będą przypominały tych z reklamy. Atmosfera przy wigilijnym stole jest sumą naszych relacji w ciągu roku. Polacy zapytani o priorytety od lat mówią, że na pierwszym miejscu jest rodzina. Jednak po sprawdzeniu jak gospodarują swoim czasem, okazuje się, że rodzinie poświęcają niewiele  uwagi. Bliska jest mi teoria Ericha Fromma, według której miłość jest sztuką. Żeby opanować dobrze jakąś sztukę, na przykład grę na instrumencie, trzeba poświęcać jej czas, planować treningi, angażować się, chcieć osiągnąć mistrzostwo. Potrzebna jest dyscyplina i koncentracja. Miłość nie jest gromem z jasnego nieba, jest efektem kochania, czyli robienia czegoś dla drugiej osoby, spędzania czasu razem, interesowania się jej życiem każdego dnia. Codziennie zmieniamy się pod wpływem nowych doświadczeń, mamy nowe spojrzenie, nowe inspiracje. Nie możemy zakładać, że znamy naszych bliskich, musimy być ich ciekawi, bo tak jak my, ciągle się rozwijają, zmieniają.

Jeśli nie potrafimy czerpać radości ze spotkania z bliskimi być może czujemy obcość, która wyniknęła z zaniedbania tego stałego wzajemnego poznawania się. Jak to zmienić? Rozmawiać, rozbudzić w sobie szczere zainteresowanie drugim człowiekiem.

  •  Jakie są sposoby na to by samotnie przeżyć święta? 
  • Jeśli ktoś ma ochotę spędzić Święta poza domem, wiele hoteli ma w ofercie pobyt z kolacją wigilijną. Jest to na pewno okazja do poznania nowych ludzi i odpoczynku. Są również organizowane przez gminę spotkania wigilijne dla osób samotnych. Jeśli wolimy zostać w domu, możemy poświęcić ten czas na wszystko, co było odkładane na wieczne później, np. lektury i filmy.

Zarówno osoby samotne jak i te, które spędzają Święta w licznym gronie, mogą poświęcić trochę czasu na głębszą refleksję nad swoimi wyborami i ich konsekwencjami, jakością relacji z bliskimi i przyjaciółmi; mogą zaobserwować swoje błędy i trudności, i pomyśleć o sposobach na ich naprawę. Koniec roku to czas podsumowań i planowania zmian. Warto spisać sobie cele na najbliższych pięć lat i rok. Pomoże nam to nadać kierunek naszym działaniom, zyskać perspektywę, skoncentrować się. Jak ktoś trafnie zauważył, tylko ktoś, kto wie, dokąd zmierza, może tam dotrzeć.

Pierwszy dzień pracujący po Świętach zwany jest w USA ,,The Divorce Day”, dzień rozwodów, kiedy tysiące par kontaktuje się z prawnikami w sprawie rozwodu. Jest tak, ponieważ Święta sprzyjają rozmowom, biesiadowaniu. I czasem można zorientować się, że nie zna się wcale tej osoby przy stole. Rodzi to poczucie oszukania, rozczarowania Żeby nas to nie spotkało, dbajmy o ciągłą bliskość, pielęgnujmy w sobie postawę stałego zaciekawienia najbliższymi. Rezerwujmy w naszych napiętych kalendarzach czas dla rodziny i przyjaciół na równi z innymi ważnymi sprawami.

Weronika Bartkowska jest psychologiem oraz psychoterapeutą. Przyjmuje w Średzkim Centrum Zdrowia przy ul Czerwonego Krzyża Zdrowia oraz w Centrum Zdrowia i Urody Med&Spa. Współpracuje z Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich, ze Szpitalem Średzkim Serca Jezusowego, Szkołą Rodzenia ,,Bajbus” oraz z Centrum Integracji Społecznej w Jarosławcu. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s